Matrix Gerçek Oldu, İnternetin Yapabileceklerinin Farkındamısınız

Facebook'un sosyalliği ve google'un teknolojisi... Günümüzde insanları bilgisayar başına bağlayan iki büyük matrix. Filmdeki matrix'den tek farkı çevre birimleri. 3 boyutlu sanal gerçeklikler ile matrix'e her geçen gün biraz daha uyum sağlıyoruz. Çeşitli rol yapma oyunları ve daha niceleri... Sizce matrix'e bağlanmıyormuyuz??
   Matrix geliyor desem yeridir sevgili okurlar. Abartmış olmam. Hatırlayacağınız üzere matrix filmindeki espiri: insanların bilgisayarlar aracılığıyla sanal bir dünyaya direkt olarak bağlantı kurmasıydı. Biz bu gün değişik çevre birimleriyle, çeşitli sanal gerçekliklerle bağlantı kuruyoruz zaten. Yani matrix'den tek fark: onların çevre birimi başlarının arkasından sapladıkları kablo. Biz o kablo yerine klavye ve mouse kullanıyoruz. Sosyal ağlar, 3 boyutlu rol yapma oyunları.... Bunların kısa dönem içindeki hızlı gelişimlerini hesaba katarsak şahsen ben 10 yıl sora neo'nun dünyaya ayak basmasını bekliyorum. Elbette şu anda geliştirilen çevre birimleri sayesinde başımızın arkasına bir fiş takmamız gerekmeyecek... (wireless diye bişey var yahu..) Ama olay aynı olacak... He bide isminin facebook olması muhtemel. Gerçi ben bu adımı google'dan beklerdim. Fakat google'ın "kötülük yapma" sloganı bu işe engel oluyor sanırsam. Facebook'un böyle bir sloganı olmadığına göre... Peki bu teknolojinin türkiyeye gelmesi ne kadar sürer?? Cevabı basit, eğer teknolojik ürünler konusunda büyük bir pazar olmaya devam edersek 10 yıllar içinde gelicek. Şöyle bir tabir de yapabiliriz: Şu anda cep telefonlarında kullandığımız kameraların kaç mp olduğunu düşünün. Bu mpleri 200 ile çarpın. Cep telefonları bu çözünürlüğe ulaştığında bizde nirvanaya, yada matrix'e yada her neyse ona ulaşmış olacağız.
    Tabi bu matrix olayında illa da matrix'in bizi ele geçirmesi gerekmiyor. Yani matrix filminde, sadece filmlerde olur böylesi denilecek kısım aslında: makinaların sanal gerçekliğimizi ele geçirmesi. Bu kısmı belki google olarak algılayabiliriz. Dünya üzerindeki en büyük sosyal ağ facebook ve dünya üzerindeki en gelişmiş bilgisayar sisteminin de google olduğunu varsayarsak... Birleşiminin bir matrix oluşturmayacağını garanti edebilirmiyiz?? Hayır edemeyiz.
    İnsancıl alışkanlıklar açısınsan bakış: İnternet ve sanal gerçekliğin günümüzde yemek yemek gibi bir alışkanlık haline geldiğini hepimiz biliyoruz. Yani olası bir matrix halinde, bütün dünya bu sisteme bağlanmak için can atıcak. Atlanmaması gereken nokta ise bir yol hiç bir zaman tek yönlü kullanılamaz. Sözün anlamı kısaca eğer bir ağa sinyal yollayabiliyorsanız, onlar da size yollayabilir. Siz onları kontrol edebiliyorsanız onlar da sizi edebilir. Bu aynen pirize bağlı bir ampulün yanması gibidir. Kablonun içindeki elektronlar sürekli dolaşım halindedir ve devre tamamlandığı sürece lamba yanar. Aradaki bağlantıyı kesmediğiniz sürece lamba ve piriz birbirleriyle etkileşim içindedir. Sonuç olarak biz sosyal ağlara etki edebiliyorsak. Onlarda bize etki edebilir. Şu anda şifre olarak kullandığımız aslında sanal koridorlardan oluşan labirentler... Yani oluşması muhtemel matrixden kaçış noktalarımız... İlerde bir gün bizim tek kurtuluşumuz olabilir...
    Son olarak teknoloji devi şirketlerin bizim kullandığımız cihazlardan çok ileri bir teknoloji kullandığını biliyorsak. Bir sinema filmi olarak izlediğimiz matrix'in; gerçekte var olduğunu söyleyebiliriz.

0 YORUM:

Yorum Gönder