18 Haziran 2011 Cumartesi

Su Böreğinin Yaşam Mücadesi

Böreklerin hası, sofraların göz bebeği yani namı diyar su böreği... Her ne kadar çarşaf böreği ile arnavut böreği kendini börek sannetsede su böreğinin eline su dökemezler. Binimum bütün börekler hasetinden çatlayabilir... Bir sofrada kuş sütü mü su böreği mi deseniz gine su böreği... Kuşlarda çatlayabilir ortasından. Zira süt de okadar güzel bir şey değildir zaten.
Elbette her güzel şeyin taklitleri vesairesi vardır. Tabiki su böreğinin de sahteleri yapılıyor. Kendini pastane sanneden ucubelerin yaptığı... Yine kendini Su böreği sanneden hamur parçalarından bahsetmiyorum bile. Normal böreklerin su böreğine yaptığı zulüm yetmezmiş gibi bir de sahte böreklerle uğraşıyor garibim su börekleri... EEee hal böyle olunca su böreği de kendini belli etmek için bazı özelliklerini kullanıyor.
Soru: Nedir bu özellikler??
Cevap: Bir su Böreğinin su böreği olabilmesi için bolca tereyağı kullanılması gerekir. Hatta yerken elleriniz yağ içinde kalmalı ve kenarlardan süzülmeli erimiş tereyağı... İnsanın içini eritmeli yerken... ve yaşlıların tansiyonunu fırlatmalı, Gençlerin başını döndürmeli... Zayıfları şişmanlatmalı şişmanları daha da şişmanlatmalı. Sonuç olarak her kez şişmanlamalı.
Kültüründe su böreği olmayan bütün medeniyetlere acıyor ve sınıf olarak bir sınıf altta görüyorum bu kendini medeniyet sanneden azının tadı kaçmış insanları.
Bir de yenilmesi vardır bu nadide zanaatın. Öle haleten bir börekmiş gibi yenilemez. Su böreğinin yenilmesinin bir üslubu vardır sevgili okurlar. Öle hüp hüp gibi yiyemezsiniz. Çatalla bıçakla da yiyemezsiniz. Hele çatalla yiyenler resmen rezil etmiş oluyor canım böreği. Yada hızlı hızlı yiyenler. Bre mendaburlar, Bre densizler... Yavaş yavaş yemeniz gerekmekte. Tadını ala ala... tansiyonunuzun çıkışını hissetmeniz gerekir. Başınızın dönmesiyle gelen hafif meşreflik ile geriye doğru yaslanıp gömleğinizin dümelerini açmalısınız. Parmaklarınızdan sızan tereyağıyla bütünleşmelisiniz. İyice çiğneyip tadını da alın elbette... Hüp diye götürürseniz olmaz. Yanında çok ayran içip de kendinizi şişirmeyin ki bolcana yiyebilesiniz. Bu nedenle ayranı yudum yudum için. Mümkünse kimseyle paylaşmayın böreğinizi. Dikkatli olun!! Siz böreğinizle haşır neşirken, Erol taş misali bir kişi gelip aranıza girebilir. Eşiniz anneniz babanız arkadaşlarınız yeter yahu çok yedin diyebilir!!! sakın aldırmayın tek amaçları börekle aranıza girmektir. Bu gibi provakatif hareketlere kalmayın... Gerekirse tepsiyi alıp kurtarın bu insanlardan.
Ve son olarak sevgili okurlar atv ekranlarında yayınlanan yahşi cazibe dizisindeki simgeden su böreği tarifiyle bitiriyoruz...

0 YORUM:

Yorum Gönder