Bir Yanardağ Dünyayı Değiştirebilir

İlginç ve bir okadar da insanı şaşkına çeviren bir bilgi ama gerçek. Dünya üzerinde bulunan iki aktif süper yanardağın patlaması halinde dünya üzerinde küresel iklim değişikligine yol açabilecek bir potansiyele sahip.

Bu yanardağlardan birisi ABD'de bulunan Yellowstone yanardağıdır. Yellowstone yanardağı 24 000 kilometreküp magma içermektedir ve patlaması halinde bütün dünyanın volkanik külle kaplanacağı sıcaklığın bir kaç derece düşeceği ve iklim değişikliklerinin başlayacağı söylenmektedir.Yapılan araştırmalar yayılacak olan volkanik kül etkisiyle dünya üzerindeki canlıların büyük bir kısmının solunum güçlüğü nedeniyle hayatını kaybedeceğini göstermiştir. Ayrıca Patlamanın etkisiyle tetiklenecek fay hatlarının yaratacağı deprem ve tusunamiler de işin cabası...
Dünya üzerindeki bir diğer süper yanardağ ise Endonezyada bulunan Toba gölü yanardağıdır. Bazı bilim adamları 77 000 Bin yıl önce bu yanardağın patlaması sonucu dünyayı 10 yıllık bir volkanik kışa soktuğu ve insan nüfusunu onbinlere kadar düşürdüğünü savunmaktadır.