Örümcek ısırığı öldürür mü?

Dünya üzerinde varolan ödümceklerin %99.8'i nin ısırıkları insana zarar vermemektedir aslında. Akrep, yılan vb hayvanlar gibi insanları sokma özellikleri de yoktur. Yada bu özellikler insan bünyesinde etki edecek kadar büyük ölçüde değildir. Ancak örümcek ağları da dahil örümceklerin salgıları genelde zehirlidir. Fakat çok nadir örümcek türleri insanlara ölümcül zarar verebilir.
Bu durumda örümceğin Kendini dedirgin hissetmesi ve çevre şartları da önemlidir. Genellikle uysal hayvanlardır ve insanlara kafa tutmazlar. Örümcek ısırıklarının büyük bir bölümü insanlara zarar verebilecek türde değildir ve tıbbi bir müdahale gerektirmezler lakin örümceğin bulunduğu çevre gerekçesiyle enfeksiyon kapma riski olabilir. bu gibi durumlarda tıbbi bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Bu gün ısırıkları ile insanları öldürebilecek güçte olan örümcekler yedi tanedir:


Phoneutria: Bu örümcek türü Brezilya, Orta ve güney amerika, Venezüella, Peru, Brezilya ve Guyana da görülmüştür. Ülkemizde varmıdır bilmiyorum ama büyük ihtimalle fazla korkmamıza gerek yok tropikal bir tür. yağmur ormanlarında falan yer alıyor. Tabi yüksek oranda zehre sahip. Öldürmek için ısırdığı zaman zehir enjekte eder. Bunu genelde kendini tedirgin hissettiğinde yapar.

Bu örümcek türüne ait kaydedilmiş bir video:Atrax: Bir ila beş santim arasında uzunluklarda bir vücuda sahiptir. Yaşadığı yer olarak Avusturalya kaydedilmiştir.

Atrax örümceğinin ısırması ile ilgili bir video:


Latrodectus: Yani namı diğer karadul örümceği. Tehlikeli olarak bilinen bu örümcek türü aslında ısırığından dolayı ölüm nadiren gerçekleşir. Bu durum yine örümceğin zehir yoğunluğuyla ve kendini nasıl hissettiğiyle alakalıdır. Ortalama 10 12 santim boylarındadır. Sessiz sakin yerleri sever ağ kurarak avlanır. Bazı türleri Çifleştikten sonra Eşini yer. Kara dul olarak adlandırılmasının nedeni budur. Bazı kaynaklarda her yıl bu örümceğin ısırmasından dolayı 15 insanın öldüğü söylenmektedir.
Buradada karadul örümceğinin yemek yerken kaydedilmiş bir videosu:


Loxosceles: Sıcak bölgelerde hemen hemen tüm dünyada yaşadığı bilinmektedir. Kahverengi kil rengi gibi bir renge sahiptir. Isırığı ölümcül dozlarda olabilir. Bir buçuk iki yıl yaşayabilir. ortalama 7 - 12 mm uzunluğundadır. öldürdüğü insanlarla ilgili bir istatistiğe raslamadım...

Loxosceles örümceğinin ısırmasıyla ilgili bir national geographic belgeselinden bir kesit video...


Yukarıdaki saydığımız dört örümcek türünde bugüne kadar kaydedilmiş ölüm vakaları mevcut olduğu söylenmektedir bunların haricinde Hadronyche, Missulena ve Sicarius Türlerinin ise ölümcül dozda zehir üretebilecekleri söylenmektedir fakat kayıtlı bir vaka yoktur.


Sonuç olarak örümcek ısırığından dolayı ölmek yaygın bir durum değildir. Ama yinede dikkatli olmak gerekir...