Romen Diyojen'in Vahim Sonu

1071'de yapılan Malazgirt Meydan Muharabesinde yenilen ve yaralı olarak esir düşen Romen Diyojen, 1 500 000 Dinar karşılığında esaretinden kurtulacaktı... Fakat Ülkesine geri döndüğünde acı bir gerçekle karşılaştı. Romen Diyojen'in savaşa gitmesini ve yenik düşmesini fırsat bilen VII. Mikhael, Diyojen'in yokluğunda onun yerine tahta çıkmıştır.

Bu hazin durum üzerine elindeki kalan birliklerle tahtı geri almayı düşünen diyojen. Tahtını geri almaya çalışırken ikinci yenilgisini de aldı. Gözlerine mil çekilerek bir manastıra kapatılan diyojen kısa bir süre sonra enfeksiyondan öldü....

Ayrıca Diyojen Malazgirt Meydan Muharebesi'nde  Alparslan'a esir düştüğünde aralarında geçen ilginç bir konuşmadan bahsedilir.
Alp Arslan: "Eğer ben senin önüne esir olarak getirilseydim ne yapardın?"
Romanos: "Ya öldürürdüm, ya da zincire vurup Konstantinopolis sokaklarında gezdirtirdim."
Alp Arslan: "Benim vereceğim ceza çok daha ağır. Seni affediyorum, ve serbest bırakıyorum."

2 yorum :

  1. Eski 'Devlet Adamları'nı tam olarak değerlendirmeliyiz.Alpaslan'ın IV.Romen Diyojen'i serbest bırakmasındaki derin politika,azattan sonra Bizans'ta iç karışıklığı görünce iyi anlaşılır.Göçlerle Anafdolu'ya giren aşiretlerin önüne yıllarca ciddî Bizans kuvvetleri çıkmamıştır.
    '1402 Ankara Bozgunu'ndan sonra esir olarak götürülen Osmanloı şehzadeleri arayla salıverilip Osmanlı içinde 11 sene fetret devrinin sürmesine sebep olan faktörlerden başlıca biri olmuştur.

    YanıtlaSil
  2. Haklısın, sözün altında elbetteki bir politika vardır. Alparslan Diyojen'i hatalarından ders çıkarsın diye serbest bırakmamıştır elbette.

    YanıtlaSil